Forum POMOC Strona Główna POMOC
wsparcie techniczne dla phorum.pl
 
 POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Łatwy przewodnik dla nowicjusza

 
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum POMOC Strona Główna -> Propozycje
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kowalskil



Dołączył: 23 Lut 2013
Posty: 2
Skąd: Fort Lee, NJ, USA

PostWysłany: Sro Lut 27, 2013 22:11    Temat postu: Łatwy przewodnik dla nowicjusza Odpowiedz z cytatem

Jestem Ludwikiem Kowalskim, nowicjuszem borykajacym sie z trudnosciami stworzenia swojego pierwszego forum, na phorum.pl. Szkoda ze nie znalazlem tutaj przewodnika dla takich jak ja. Bedac nauczycielem na emeryturze, i majac duzo wolnego czasu, zredagowalem ponizszy szablon. Ma on cztery luki (punkty 5, 6, 7, 9). Oczekuje ze tutejsi znawcy zapelnia te luki trescia.

Mysle ze uczenie sie na konkretnych przykladach jest bardziej skutecne, przynajmniej na poczatku, niz uczenie sie na podstawie podsumowujacych uogolnien.

Moj kompiuter nie ma polskich znakow. A pozatym nie pisalem po polsku od prawie 50-ciu lat. A wiec wybaczcie za mozliwe bledy. W tej dzedzinie rowniez licze na pomoc.

P.S. Mam juz forum administratora i wiem jak go otworzyc. Ale nie wiem jak go uzywac, tzn, jak utworzyc rodzialy, grupu i ustawienia. Mysle ze potrzebne mi beda tylko dwie grupy: "administratorzy" i "goscie." Bede jedynym administatorem i moje ustawienie (przewilej) bedzie "pelny dostep." Wszyscy inni beda goscmi (nie potrzebujacymi sie logowac). Ustawienie dla gosci bedzie "zwyklu dostep," co oznacza "czytanie i pisanie." Nie chce by mieli oni mozliwosc posylania zalacznikow. Chce miec tylko dwa dzialy; nazwe je "Ksiazka Ludwika" i "Inne tematy."

==================

Przewodnik dla nowicjusza

Forum to platforma do dyskusji na serwerze. Tysiace takich platform sa nam dostepne. Kazda z nich ma swoj link (URL). Google czesto dostarcza nam linki, gdy szukamy informacji, albo gdy chcemy sie wypowidzic na jakims forum. Ten przewodnik jest dla tych ktorzy wiedza juz jak poslugiwac sie Internetem, ale nie wiedza jak stworzyc swoje wlasne forum. Myslimy o nauczycielach (tworzacych fora szkolne), o wlascicielach firm handlowych (tworzacym fora reklamowe), o stowarzyszeniach, o kierownikach klubow, o politykach, etc.

1) Typowe forum, jak typowy podrecznik, sklada sie z dzialow/rozdzialow. Forum dla uczniow szkoly, naprzyklad, moze miec piec dzialow nazwanych: "fizyka," chemia," "historia," "biologia" i "literatura." Dzialy sa czesciami forum gdzie uzytkownicy czytaja i pisza posty na odpowiednie tematy.

Niektore fora sa prywatne, tzn. dostepne tylko dla zaproszonych uzytkownikow. Isntieja tez fora otwarte, tzn. dostepne rownirz dla niezaproszanych gosci. Niektore fora prywatne toleruje gosci ale nie daja im mozliwosci pisania postow. Jak forum funkcjonuje zalezy od tego jak zostalo ono ustawione przez wlasciciela. Terminy "dzial" i "ustawienie" sa wazne.

2) Uczenie sie na konkretnych przykladach jest bardziej skuteczne, przynajmniej na poczatku, niz uczenie sie na podstawie podsumowujacych uogolnien. Oto konkretna uproszczona sytuacja jednego z autorow tego przewodnika. Jego forum bedzie mialo tylko dwa dzialy ("Ksiazka Ludwika" i "Inne tematy"). Bedzie tez mialo tylko dwie grupy uytkownikow ("administratorzy" i "goscie").

Wlasciciel bedzie jedynym administatorem. Wszyscy inni beda goscmi (nie potrzebujacymi sie logowac). Ustawienie dla gosci bedzie "zwyklu dostep," ca oznacza "czytanie i pisanie." Ustawienie dla adminstratora bedzie "pelny dostep". Taki dostep nie ogranicza sie do czytania i pisania; pozwoli mu on likwidowac niepotrzebne posty uzytkownikow (stare tematy i mozliwy spam).

3) Tworzenie forum to precess cztero-etapowy:

(a) Pojdz do istniejacego juz otwartego forum. Zawiera ona linki do utworzenia twojego forum. Dasz mu nazwe i staniesz sie jego wlascicielem. Szczeguly opisane sa w punkcie 4.

(b) Stworz dzialy na swoim forum, tyle ile chcesz. Szczeguly opisane sa w punkcie 5.

(c) Stworz grupy na swoim forum. Szczeguly opisane sa w punkcie 6.

(d) Wybierz ustawienia na swoim forum; szczeguly opisane sa w punkcie 7.

4) Stan sie wlascicielem forum (konkretna sytuacja).

a) Chce utworzyc forum. Link do niego bedzie http://ludwik.phorum.pl

b) Ide do: http://www.phorum.pl

Strona ktora sie ukazuje ma link "zaloz forum dyskusyjne." Naciskam ten link i widze pola do podania informacji. Jako imie pisze ludwik--jest to czesc linku do forum ktore chce stworzyc. Jako kategorje wybieram spoleczenstwo--bo forum moje bedzie sluzylo do dyskuji problemow politycznych.

c) Potem naciskam guzik "szukaj." Okienko ktore sie pojawia tez ma guzik "zaloz forum," w gornej czesci. Naciskam go i widze dluzszy formularz do wypelnienia.

* Jako adress wpisuje "ludwik"--czesc linku do mojego forum.
* jako email podaje swoj emal adress--by mogli sie oni ze mna skontaktowac.
* jako nazwa znowu wpisuje "ludwik."
* jako opis wpisuje "forum dyskusyjne."
* jako kategoria znowu wpisuje "spoleczenstwo."
* jako typ wpisuje phpBB3
* zaznaczam ze "acceptuje regulamin."

Zostaje poinformowany (na ekranie) ze trzy z powyzszych parametrow (email adres, kategoria i typ) zostana utrwalone; nie beded mogl ich pozniej zmienic.

d) Naciskam guzik "dalej." W okienku ktore sie pojawia nacikam "zaloz forum" link. Nastepne okienko informuje mnie ze porzadane "forum zostalo zalozone," i ze dostane email z wazna informacja.

e) Zapowiedziany email nadchodzi. Dowiaduje sie o swoim niku i hasle, potrzebnym do logowania sie na swoim forum jako administrator. Process takiego logowania, jak widze z emailu, zaczyna sie pojscia do mojego panelu uzytkownika, tzn. od pojscia do

http://ludwik.phorum.pl

d) Poszedlem i zlogowalem jako "administrator", podajac otrzymane haslo. Okienko ktore sie pojawilo na ekranie nie bylo panelem administratora. Ale mialo ono guzik "panel uzytkownika." Nacisnelem ten guzik i duze okno panelu administratora pojawilo sie na ekranie. A wiec jestem juz wlascicielem swojego pierwszego forum.

5) Stworz dzialy na swoim forum (konkretna sytuacja).

.........
.............

6) Stworz grupy na swoim forum (konkretna sytuacja).

.........
.............

7) Stworz ustawienia na swoim forum (konkretna sytuacja).

.........
.............

Cool Jak zlikwidowac swoje forum?

Pojdz do http://pomoc.phorum.pl/viewtopic.php?t=1981 i zobaczysz nastepujace ogloszenie. " Ze względów bezpieczeństwa NIE usuwamy forów dyskusynych, nawet jeżeli z wnioskiem o to wystąpi jego administrator. W celu zamknięcia forum dyskusyjnego można je wyłączyć w panelu administracyjnym lub usunąć całą jego zawartość. System automatycznie oczyszcza się z nieużywanych forów dyskusyjnych [po pewnym czasie], zgodnie z brzmieniem regulaminu."

9) Uwagi koncowe.

a) Powyzsza konkretna sytuacja to niezle przygotowanie sie do tworzenia forow do bardziej zlozonych sytuacji. Goscie, naprzyklad, moga miec przewilej "tylko czytanie." Zarejestrowani uzytkownicy moga stanowic odrebna grupe, z przywilejem "czytania i pisania." Forum moze miec kilka moderatorow, np jeden do kazdego dzialu.

b) Oto linki do przewodnikow opisujacych ustawiania do forow o bardziej skomplikowanuch sytuacjach:

.........
.............

===================================
_________________
Ludwik Kowalski, Dr, Prof-zw
http://ludkow.info/byt
.


Ostatnio zmieniony przez kowalskil dnia Czw Lut 28, 2013 18:14, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Administrator
Redakcja phorum.pl
Redakcja phorum.pl


Dołączył: 31 Gru 2005
Posty: 2093

PostWysłany: Czw Lut 28, 2013 10:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przewodniki są dostępne w następujących działach:
phpBB2: http://pomoc.phorum.pl/viewforum.php?f=5
phpBB3: http://pomoc.phorum.pl/viewforum.php?f=12
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
kowalskil



Dołączył: 23 Lut 2013
Posty: 2
Skąd: Fort Lee, NJ, USA

PostWysłany: Czw Lut 28, 2013 18:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Administrator napisał:
Przewodniki są dostępne w następujących działach:
phpBB2: http://pomoc.phorum.pl/viewforum.php?f=5
phpBB3: http://pomoc.phorum.pl/viewforum.php?f=12


Otworzylem phpBB2 dzial i przeczytalem istniejacy w nim dokument. Tak, nazywa sie "krok po kroku", ale jest to tylko krotkie uogolnienie, bez potrzebnych mi szczegulow. Szukam przewodnika z ktorego moglbym sie uczyc na konkretnych przykladach, jak w typowych podrecznikach.

Dokumenty w phpB3 dziale tez nie sa tym czego szukam. Czy zgadzacie sie z tym ze nowicjusze potrzebuja prawdziwego "krok po kroku" opisu, w razaju tego co jest w punkcie 4 zaproponowanego powyzej szablonu?

Z gory dziekuje.

P.S. Mam juz 81 lat. Moze dlatego potrzeby moje roznia sie od podrzeb ludzi mlodego pokolenia.
_________________
Ludwik Kowalski, Dr, Prof-zw
http://ludkow.info/byt
.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Administrator
Redakcja phorum.pl
Redakcja phorum.pl


Dołączył: 31 Gru 2005
Posty: 2093

PostWysłany: Pią Mar 01, 2013 09:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zachęcamy do korzystania ze wszystkich zasobów na pomoc.phorum.pl. W razie pytań lub wątpliwości służymy pomocą!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum POMOC Strona Główna -> Propozycje Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

POMOC  

To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group