Administrator Redakcja phorum.pl
Dołączył: 31 Gru 2005 Posty: 2093
|
Wysłany: Sob Lut 25, 2006 17:27 Temat postu: ...skonfigurować forum phpBB2? Tutorial krok po kroku. |
|
|
Postaram się opisać krok po kroku jak skonfigurować forum dyskusyjne oparte na phpBB2 w serwisie phorum.pl.
Zachęcam do zapoznania się z biuletynem bezpieczeństwa: http://pomoc.phorum.pl/viewtopic.php?t=955
Polecam również poradnik odnośnie eliminacji spamu: http://pomoc.phorum.pl/viewtopic.php?t=1190
I. Logowanie i dostęp do Panelu Administracyjnego
Cytat: | Po utworzeniu nowego forum w serwisie PHORUM.PL jego administrator dostaje wiadomość e-mail zawierającą hasło potrzebne do zalogowania się na forum. Po otwarciu forum widać, że jest ono puste (komunikat "brak forów"). Przede wszystkim należy się zalogować. W tym celu klikamy w link "zaloguj" w menu na górze ekranu i w odpowiednie pola wpisujemy nazwę użytkownika (administrator) i hasło (to, które zostało wysłane e-mailem). Po zalogowaniu w dolnej części ekranu pojawia się link "panel administracyjny". Należy go kliknąć i ponownie podać dane użytkownika. Następnie otworzy się strona, poprzez którą można konfigurować i zarządzać naszym forum. Dostęp do panelu administracyjnego mają tylko użytkownicy z uprawnieniami administratora. Domyślnie tylko właściciel forum ma nadane takie uprawnienia. |
II. Tworzenie kategorii i forów
Cytat: | Należy pamiętać, że słowo forum ma dwa znaczenia. Pierwsze z nich oznacza całą stronę (np. mojeforum.phorum.pl). Drugie oznacza miejsce w ramach strony, w którym można prowadzić dyskusję (np. ta wiadomość znajduje się w forum "Co zrobić aby..."). Kategorie służą do grupowania forów (np. według tematyki).
Aby konfigurować forum należy otworzyć panel administracyjny.
Aby utworzyć nowe fora i kategorie z menu po lewej stronie wybieramy opcję "zarządzaj" z kategorii "fora". Pierwszą czynnością będzie utworzenie nowej kategorii. W tym celu w pole tekstowe na lewo od guzika "Nowa Kategoria" wpisujemy nazwę nowej kategorii i klikamy na "Nowa Kategoria". Kategoria została utworzona o czym informuje nas specjalny komunikat. Klikamy "Kliknij Tutaj aby powrócić do Administracji Forum". Jeżeli chcemy utworzyć więcej kategorii całą czynność powtarzamy. Gdy mamy utworzone kategorie czas utworzyć fora. W tabeli "Administracja Forum" są wymienione wszystkie utworzone kategorie. Pod każdą z nich znajduje się pole tekstowe i guzik "Nowe Forum". Jeżeli chcemy dodać forum do danej kategorii wpisujemy do pola tekstowego pod jej nazwą nazwę nowego forum i obok klikamy "Nowe Forum".
Otwiera się panel "Generalne Ustawienia Forum", w którym możemy skonfigurować nowe forum.
- W polu "Nazwa Forum" wpisujemy nazwę forum.
- W polu "Opis" streszczamy tematykę forum.
- Lista "Kategoria" pozwala na grupowanie forów.
- Lista "Status Forum" zawiera dwie opcje: "Odblokowany" i "Zablokowany". Opcja ta pozwala nam zablokować użytkownikom dostęp do tego forum.
- "Automatyczne Czyszczenie" pozwala na automatyczne usuwanie tematów, w których nic nie napisano przez daną ilość dni. Aby uaktywnić "Automatyczne czyszczenie" zaznaczamy opcję "Włączony" i ustawiamy jak stare wiadomości mają być usuwane i co ile dni system ma sprawdzać i usuwać stare wiadomości.
Na koniec klikamy "Nowe Forum" w celu zatwierdzenia konfiguracji. Forum zostało utworzone o czym informuje nas specjalny komunikat. Klikamy "Kliknij Tutaj aby powrócić do Administracji Forum". Jeżeli chcemy utworzyć więcej forów całą czynność powtarzamy. W ten sposób stworzyliśmy fora i kategorie. Są one teraz dostępne dla użytkowników.
|
III. Konfiguracja zezwoleń forów
Cytat: | Dla każdego forum na stronie można oddzielnie skonfigurować uprawnienia użytkowników.
Jest 5 kategorii użytkowników:
- Wszyscy - ta grupa obejmuje wszystkich odwiedzających forum.
- Zarejestrowani - ta grupa obejmuje wszystkich użytkowników posiadających własne konto na forum (użytkownik jest traktowany jako zarejestrowany po zalogowaniu się)
- Prywatne - oznacza że dana opcja forum będzie dostępna tylko dla członków grupy zdefiniowanej w panelu administracyjnym (opis użycia tej opcji w dalszej części tutorialu)
- Moderatorzy - ta grupa obejmuje wszystkich zalogowanych użytkowników, którzy na danym forum posiadają uprawnienia moderatora.
- Admin - ta grupa obejmuje tylko zalogowanych użytkowników z uprawnieniami administratora.
Aby skonfigurować uprawniania dla danego forum należy otworzyć panel administracyjny i z menu po lewej stronie wybrać link "Zezwolenia" z kategorii "Fora". Z listy wszystkich forów wybieramy to, dla którego chcemy ustawić uprawnienia i klikamy "Wybierz Forum". W wyświetlonej tabelce "Tryb Prosty" klikamy na link "Tryb Zaawansowany", gdyż jest on czytelniejszy. W wyświetlonym panelu konfiguracyjnym możemy ustawić uprawnienia do różnych funkcji i właściwości danego forum. Dla każdej z 10 funkcji / właściwości możemy ustawić uprawnienia dla jednej z pięciu kategorii użytkowników (patrz wyżej):
Widoczny - oznacza, że forum będzie widoczne na liście na stronie głównej forum.
Czytanie - oznacza, że można przeglądać wiadomości na danym forum.
Pisanie - oznacza, że można pisać wiadomości na danym forum.
Odpowiedzi - oznacza, że można odpowiadać na wiadomości innych użytkowników na danym forum.
Edycja - oznacza, że można zmieniać treść wiadomości swojego autorstwa.
Usuń - oznacza, że można usuwać swoje wiadomości.
Przyklejone - oznacza, że można wysyłać na forum wiadomości przyklejone*.
Ogłoszenia - oznacza, że można wysyłać na forum ogłoszenia*.
Głosowanie - oznacza, że można głosować w ankietach.
Tworzenie ankiet - oznacza, że można zakładać nowe ankiety.
* - pojęcie wiadomości przyklejonej i ogłoszenia wytłumaczę w jednej z następnych części tutoriala.
Przykład:
Kod: | Jeżeli chcemy aby na forum mogli pisać, czytać, odpowiadać, głosować i zakładać ankiety tylko zarejestrowani użytkownicy to w kolumnach Widoczny, Czytanie, Pisanie, Odpowiedzi, Edycja, Usuń, Głosowanie i Tworzenie ankiet wybieramy "ZAREJESTR.". Jedynie pisanie wiadomości przyklejonych i ogłoszeń pozostawiamy dla moderatorów, więc w kolumnach Przyklejone i Ogłoszenia wybieramy "MODERAT.". |
Gdy ustawimy wszystkie parametry uprawnień na danym forum klikamy "Wyślij". Ustawienia zostały zapisane przez system i zaczynają obowiązywać. Każde forum może mieć inną konfiguracje uprawnień. Czynność opisaną w tej części tutorialu należy powtórzyć dla wszystkich forów, dla których uprawnienia chcemy zmienić. |
IV. Grupy
Cytat: | Grupy Użytkowników są sposobem, w jaki administratorzy mogą grupować użytkowników. Każdy użytkownik może należeć do wielu grup i każda grupa może mieć własne prawa dostępu. Dzięki temu administratorzy mogą łatwo ustawić wielu użytkowników jako moderatorów lub dać im dostęp do prywatnego forum itp.
TWORZENIE GRUPY
Aby stworzyć grupę należy zalogować się jako administrator i wejść do Panelu Administracyjnego. W menu po lewej stronie znajduje się grupa "Grupy". Są w niej dwa linki: "Zarządzaj" i "Zezwolenia".
Aby utworzyć nową grupę klikamy na "Zarządzaj". W otwartym panelu naciskamy "Utwórz nowa grupę". Otwiera nam się formularz w którym nadajemy nowej grupie nazwę, opisujemy ją, ustanawiamy moderatora grupy, oraz jej status. Moderator grupy to osoba odpowiedzialna, która może dodawać i usuwać użytkowników grupy. Moderator może również zmieniać status grupy. Są trzy różne statusy:
- otwarta - wszyscy użytkownicy forum mogą przeglądać użytkowników grupy, oraz do niej wstępować.
- zamknięta - wszyscy użytkownicy forum mogą przeglądać użytkowników grupy. Tylko moderator grupy może dodawać użytkowników do grupy.
- ukryta - grupa i lista użytkowników jest niewidoczna dla normalnych użytkowników forum. Tylko moderator grupy może dodawać użytkowników do grupy. Jeżeli grupa ukryta zostanie ustawiona jako moderator forum jej nazwa pojawi się na liście moderatorów.
Po ustawieniu wszystkich parametrów należy kliknąć wyślij, aby utworzyć grupę. Aby zmodyfikować lub usunąć grupę należy w Panelu Administracyjnym wybrać link "Zarządzaj" odnoszący się do grup i przy wybranej z listy grupie kliknąć "Pokaż grupę". Poza opcjami, które zostały ustawione przy zakładaniu grupy pojawiają się tutaj dwie dodatkowe. Jeżeli zmieniliśmy Moderatora Grupy możemy zaznaczyć pole "Usunąć poprzedniego moderatora grupy?". Zaznaczenie tej opcji spowoduje usunięcie starego moderatora z listy członków grupy.
Drugą nową opcją jest "Usuń Grupę:". Zaznaczenie tej opcji spowoduje usunięcie grupy.
KONFIGURACJA ZEZWOLEŃ
W Panelu Administracyjnym z menu po lewej wybieramy Grupy -> Zezwolenia. Z listy wszystkich grup wybieramy tą, dla której chcemy zmienić uprawnieni i klikamy "Wybierz Grupy". Otwiera się panel, w którym możemy zobaczyć listę członków należących do grupy, oraz listę oczekujących. Wyświetla się również tabelka do konfiguracji zezwoleń. Wchodzimy do "Trybu Zaawansowanego". Każde forum ma w tej tabeli swój wiersz. Pierwsza kolumna zawiera nazwę forum. Kolejność forów jest taka sama, z jaką są wyświetlane na stronie głównej. W ostatniej kolumnie dokonujemy wyboru czy grupa ma być dla danego forum moderatorem, czy nie. W pozostałych kolumnach (2-11) możemy ustawić zezwolenia grupy do danego forum dla czynności takich jak: Widoczny, Czytanie, Pisanie, Odpowiedzi, Edycja, Usuń, Przyklejone, Ogłoszenia, Głosowanie, Tworzenie ankiet.
UWAGA: Aby było możliwe ustawianie uprawnień w kolumnach 2-11 uprawnienia dla danego forum muszą być ustawione na PRYWATNE (patrz część III tego tutoriala).
WSTĘPOWANIE DO GRUPY
Są dwie możliwości zostania członkiem grupy:
- moderator może dodać użytkownika do grupy
- użytkownik może zgłosić chęć należenia do grupy. Wtedy jego kandydaturę akceptuje lub odrzuca moderator.
Aby wejść do grupy należy w menu na górze strony głównej kliknąć na grupy, z listy wybrać daną grupę i kliknąć na "Zobacz Informacje". Użytkownik nie będący moderatorem może (jeżeli jest to grupa otwarta) zgłosić swoje członkostwo klikając na "Dołącz" obok "Twoje członkostwo". Jeżeli jest już się członkiem grupy można w tym miejscu kliknąć na "opuść" w celu wystąpienia z grupy. Moderator może dodać użytkowników poprzez wpisywanie ich nazw do okienka w dolnym lewym rogu i kliknięcie "Dodaj Członka". Zadaniem moderatora grupy jest również akceptacja lub odrzucanie podań o przyjęcie do grupy (tylko w grupach otwartych). jeżeli jest ktoś oczekujący na przyjęcie na stronie z informacją o grupie pojawia się tabela "Członkowie Oczekujący". Każdy użytkownik to jeden wiersz. W ostatniej kolumnie moderator zaznacza wybranych użytkowników i następnie wybiera, czy chce zaakceptować ich członkostwo, czy odrzucić. Aby usunąć członków grupy moderator musi otworzyć stronę z informacją o grupie i w tabeli "Członkowie Grupy" zaznaczyć wybranych użytkowników (ostatnia kolumna) i kliknąć "Usuń Wybrane". |
|
|